• Welcome to the Green and Gold Rugby forums. As you can see we've upgraded the forums to new software. Your old logon details should work, just click the 'Login' button in the top right.

WA Fortescue Premier Grade 2022

ForceFan

Desmond Connor (43)
Great to see the first round kick off of Fortescue Premier Grade around Perth.
13 teams (and that's a very long story) and the first Stan live screening(Waneroo v Palmyra)
and another on RugbyWA Youtube (Nedlands v Joondalup).
Covid restictions had been lifted during the week to enable full crowd access to Club Sports in Perth.
Get all the News, Fixtures and Results from RugbyWA.

Results from Round 1 - 2 April:
Kalamunda 27:42 Cottesloe
Wanneroo 28:27 Palmyra (Replay on Stan)
Perth-Bayswater 40:18 Associates
Southern Lions 26:28 UWA
Nedlands 59:7 Joondalup (Replay on YouTube - RugbyWA Community
Rockingham 14: 55 Wests Scarborough
ARKS - Bye
 

Attachments

  • 277808167_2264153373761602_3376272593210050972_n.jpg
    277808167_2264153373761602_3376272593210050972_n.jpg
    125.3 KB · Views: 97
Last edited:

ForceFan

Desmond Connor (43)
Results for Round 2 - 9 April:
Cottesloe 19:30 Wests Scarborough (Stan live screening at 1525 hrs WST)
Associates 20:27 Nedlands (RugbyWa community live stream on YouTube at 1530 hrs WST)
ARKS v Southern Lions - TBA
UWA 32:20 Perth Bayswater
Joondalup 33:26 Kalamunda
Rockingham 19:44 Wanneroo
Palmyra - Bye

Good to see Daniel Ala in the mix for RugbyWA's TOTW.
 

Attachments

  • 277802212_2271050843071855_5573665365561246029_n.jpg
    277802212_2271050843071855_5573665365561246029_n.jpg
    328 KB · Views: 124
Last edited:

ForceFan

Desmond Connor (43)
Results for Round 3 - 23 April:
Nedlands 52:14 UWA (Stan live screening at 1525 hrs WST)
Perth Bayswater 56:19 ARKS (RugbyWa community live stream on YouTube at 1530 hrs WST)
Wanneroo 31:26 Cottesloe
Wests Scarborough 29:8 Joondalup
Kalamunda 45:22 Associates
Palmyra 67:3 Rockingham
Southern Lions - Bye

RugbyWA TOW
 

Attachments

  • 279453683_2281265365383736_6880996193895647233_n.jpg
    279453683_2281265365383736_6880996193895647233_n.jpg
    144.7 KB · Views: 64
Last edited:

ForceFan

Desmond Connor (43)
Results for Round 4 - 30 April:
Cottesloe 23:35 Palmyra
(Stan live screening at 1525 hrs WST)
(Andrew Romano - Cottesloe; Jackson Pugh, Michael McDonald, Ned Slack-Smith & Jack McGregor - Palmyra)
Good to see Peter Grant playing a full game at #10 for Cottesloe.
Joondalup 20:24 Wanneroo (RugbyWA community live stream on YouTube at 1530 hrs WST)
(Jack Winchester & Daniel Aala - Joondalup; Luke Callan & Grason Makara - Wanneroo)
ARKS 8:82 Nedlands
Associates 29:30 Wests Scarborough
Southern Lions 24:39 Perth Bayswater
UWA 38:19 Kalamunda

Rockingham - Bye

RugbyWA TOW
 

Attachments

  • 279724121_2286441191532820_1055288444661114418_n.png
    279724121_2286441191532820_1055288444661114418_n.png
    894.5 KB · Views: 44
Last edited:

ForceFan

Desmond Connor (43)
Fantastic coverage of Club Rugby this weekend.

Results for Round 5 - 7 May:
Palmyra 70:14 Joondalup (Curtain raiser for WF v Crusaders at HBF)
(Michael McDonald, Jack McGregor, Ned Slack-Smith - Palmyra)
Kalamunda 64:8 ARKS
Wests Scarborough 19:31 UWA (Stan live screening at 1525 hrs WST )
(Connor Seve - Wests; Harrison Lloyd - UWA)
Wanneroo 31:35 Associates (RugbyWA community live stream on YouTube at 1530 hrs WST)
(Luke Callan - Wanneroo; Siosifa Amone - Associates)
Nedlands 24:22 Southern Lions
Rockingham 10:68 Cottesloe
Perth Bayswater - Bye

RugbyWA TOW
 

Attachments

  • 279626132_2293490520827887_6626612435342262444_n.jpg
    279626132_2293490520827887_6626612435342262444_n.jpg
    337.2 KB · Views: 41
Last edited:

Homer

Herbert Moran (7)
What's happened with Soaks? Didnt they win the comp three years ago and now they cant win a raffle.
 

ForceFan

Desmond Connor (43)
Results for Round 6 - 14 May:
Nedlands 13:20 Perth Bayswater
Joondalup 27:12 Rockingham (RugbyWA community live stream on YouTube at 1530 hrs WST)
Southern Lions 36:24 Kalamunda
UWA 27:23 Wanneroo (Stan live screening at 1525 hrs WST )
(Reece Tapine - UWA; Luke Callan, Campbell Parata - Wanneroo)
Wests Scarborough 43:3 ARKS
Associates 37:24 Palmyra
Cottesloe - Bye

RugbyWA TOW
 

Attachments

  • 282558120_2299384020238537_4855432975912901856_n.jpg
    282558120_2299384020238537_4855432975912901856_n.jpg
    138.9 KB · Views: 27
Last edited:

ForceFan

Desmond Connor (43)
Is young Parata playing at all?
Campbell Parata played F/H for Wanneroo in Round 5.
Sitaleki Timani put his boots on to get a run off the bench for Wanneroo.
Match Replay available on YouTube.

PS Heard that Sitaleki Timani has signed with Toulon.
 
Last edited:

ForceFan

Desmond Connor (43)
Results for Round 7 - 21 May:
UWA 29:27 Palmyra (Stan)
(Reece Tapine - UWA)
Perth Bayswater 27:23 Kalamunda (RugbyWA community YouTube)
Southern Lions 25:25 Wests Scarborough
Joondalup 14:40 Cottesloe
ARKS 0:89 Wanneroo
(Luke Callan, Campbell Parata - Wanneroo)
Associates 52:12 Rockingham
(Siosifa Amone - Associates)
Nedlands - Bye

RugbyWA TOW
 

Attachments

  • 283710986_2305257462984526_8056263311590265221_n.jpg
    283710986_2305257462984526_8056263311590265221_n.jpg
    127 KB · Views: 41
Last edited:

ForceFan

Desmond Connor (43)
Results for Round 8 - 28 May:
Wests Scarborough 31:20 Perth Bayswater (Stan)
Cottesloe 22:17 Associates (RugbyWa community YouTube)
Wanneroo 44:34 Southern Lions
Rockingham 5:35 UWA
Kalamunda 7:23 Nedlands
Palmyra 104:0 ARKS
Joondalup - Bye

RugbyWA TOW
 

Attachments

  • 285177502_2311223169054622_6609398292666390715_n.png
    285177502_2311223169054622_6609398292666390715_n.png
    822.2 KB · Views: 32
Last edited:

ForceFan

Desmond Connor (43)
Matches for Round 9 - 11 June:
Nedlands 37:0 Wests Scarborough (Stan live screening at 1530 hrs WST) (Nedlands - Josh Mongard)
UWA 34:10 Cottesloe (RugbyWA community live stream on YouTube at 1530 hrs WST) (Cott - Andrew Romano, Jordan Williams)
Perth Bayswater 18:18 Wanneroo (Wanneroo - Tim Anstee, Grason Makara)
Palmyra 18:10 Southern Lions (Palmyra - Jackson Pugh, Michael McDonald)
Associates 43:0 Joondalup (Associates - Alex Masibaka; Joondalup - Daniel Ala)
ARKS 24:34 Rockingham
Kalamunda - Bye

(Siosifa Amone, Luke Callan, Connor Seve, Ned Slack-Smith away with U20 squad)

Top 8 after Round 9/RugbyWA TOW
 

Attachments

  • Screenshot 2022-06-13 005749.jpg
    Screenshot 2022-06-13 005749.jpg
    73.3 KB · Views: 30
  • 288055716_2322292217947717_6149546817635232932_n.png
    288055716_2322292217947717_6149546817635232932_n.png
    816.2 KB · Views: 30
Last edited:

Happyman

Ted Thorn (20)
Hey forcefan can you advise on what’s happened to Andrew Romano ov r there he left Qld last year and I expected to see him In U29 wallabies.
 

ForceFan

Desmond Connor (43)
Hey forcefan can you advise on what’s happened to Andrew Romano ov r there he left Qld last year and I expected to see him In U29 wallabies.
G'day Happyman.

Andrew Romano is part of the Academy structure at the Western Force.
This means that he trains with the full squad (field/gym/s&c etc)
I recall that he had a minor shoulder issue during the pre-season.
He appears to have been getting a regular run with Cottesloe in the local Club competition both as a starter - earlier in the season - and off the bench most recently.
Covid unfortunately has disrupted all continuity this season but the latter half of the Club season should see a return of WF players into the teams.
Will PM you an update when I get a chance to follow-up.
Footnote: Andrew is starting LHP for Cottesloe on 11 June.
 
Last edited:

ForceFan

Desmond Connor (43)
Results for Round 10 - 18 June:
Wanneroo 22:19 Nedlands (Stan replay)
Palmyra 18:20 Perth Bayswater
Joondalup 0:64 UWA
Wests Scarborough 43:27 Kalamunda
Rockingham 22:36 Southern Lions
Cottesloe 62:24 ARKs
Associates - Bye

Top 8 after Round 10/RugbyWA TOW
 

Attachments

  • Round 10.jpg
    Round 10.jpg
    72.6 KB · Views: 37
  • RugbyWA Rnd10 TOW.jpg
    RugbyWA Rnd10 TOW.jpg
    84.4 KB · Views: 33
Last edited:
Top