• Welcome to the Green and Gold Rugby forums. As you can see we've upgraded the forums to new software. Your old logon details should work, just click the 'Login' button in the top right.

Shute Shield 2016

Status
Not open for further replies.

Monty Python

Ted Fahey (11)
Rugby news use to post all grades last year (not sure about colts) so they have the function to do it. Maybe someone could ask them to do it I'm sure there are allot of punters out there who would be appreciated.

All teams for Eastwood:
96b03d16a289e36c962208a966e0d33e.jpg
 

Eyes and Ears

Alan Cameron (40)
What's the definition of a Super Rugby contract? I would have assumed that Clunies-Ross has a training contract and is not part of the 30 contracted players.
 

Snort

Trevor Allan (34)
Clunies-Ross is in the supplementary squad which I would have assumed involved a contract of some sort.
 

the coach

Bob Davidson (42)
What's the definition of a Super Rugby contract? I would have assumed that Clunies-Ross has a training contract and is not part of the 30 contracted players.

He's on the Tah's website as part of the squad which I thought represented the contracted players.
 

Hugh Jarse

Rocky Elsom (76)
Staff member
Round 2 tips were 5/6 missing out with a Hail Mary tip for the Beasties over the Woodies.

Round 3 Tips
Beasties v Shoremen. SHoremen have been impressive so far, and will continue impressing with a solid victory at the Vineyard of Jim. Norths by 10-15

Woodies v Emus. For Rugby's sake, let's not have a repeat of last years 460 + points to bugger all across all 4 grades, but there is no surer thing than a comfortable W for the Woodies by >50.

Gordon v MMM. MMM will win. Simples. MMM by 12-18.

M2B v Pirates. There will be some spice in this local derby particularly after the Pirates score the first try against the run of play. The M2B will grind out a comfortable victory by 15+.

The Corporation v Randi-Wix. Two teams we all love to hate going at each other hammer and tongs. Plenty of up and coming talent in both teams with nearly all players under 23 less the eleventythousand year old FTC in the televised top of the table clash (after 2 rounds!). The Corporation seem to grow a new leg at their flash new digs, and this may be enough for them to take the Chocolates by 7-12.

Rats v Hobbits. With both teams having very classy Princess Divisions, there will be plenty of ball movement in this evening fixture. The Rats have not seen success under lights all this year and, up against my smokies for the 2016 title, this trend looks like it will continue. The score will be close at Oranges but the visitors will dominate the second stanza to record their 3rd W and stay in touch at the top of the ladder. Hobbits by 7-12.
 

Hugh Jarse

Rocky Elsom (76)
Staff member
Round 3 Team Lists

Eastern Suburbs vs Northern Suburbs
First Grade (Shute Shield)
Eastern Suburbs: 1. Ryan Dalziel (c), 2. Clarrie Moore , 3. Zach Faumuina, 4. BJ Edwards , 5. Phil Mathers , 6. Tim Buchanan , 7. Rowan Perry, 8, Sam Stitcher , 9. Jack Grant , 10. Archie King , 11. Tom Merrit , 12. Will Fay (vc), 13. Alex Newsome, 14. Will Paterson , 15. Jack Maddocks
Northern Suburbs: 1. Ezra Luxton, 2. Sam Kitchen, 3. Tyron Rota / Lawrance Hunting, 4. James Brown, 5. Nick Palmer , 6. Michael Smith, 7. Will Miller (c) , 8, Hugh Sinclair (VC), 9. Mitch Magrath, 10. Angus Sinclair (VC), 11. Larry Hermens , 12. Jordan Heyer, 13. Irae Simone, 14. Richard Woolf, 15. Josh Kay

Second Grade (Colin Caird Shield)
Eastern Suburbs: 1. Cody Walker , 2. Liam Berry , 3. Thomassi Kolo, 4. Michael Ross , 5. Fergus Lee-Warner , 6. Angus Brotherton , 7. Dan Elsom , 8, Liam Moylan , 9. Andrew Ferris , 10. Cohan Guerra , 11. Fetongi Tuinauvai, 12. Nick Hedley , 13. Josh Toole , 14. Rhys Corbishly , 15. Dan Gallagher
Northern Suburbs: 1. Kevin McNamara, 2. Jake Kay, 3. Daniel Murray ©, 4. Connor Vest, 5. Jack Davies, 6. Leon Akopian, 7. Taylor Francis , 8, Lewis Dwyer, 9. Harry Jenkins, 10. Brendan Holliday , 11. Blake Murray, 12. Jackson Selby, 13. Lachlan Porteous(vc), 14. Lochie Creagh, 15. Jack Grant

Third Grade (Henderson Shield)
Eastern Suburbs: 1. Matt Hooper, 2. Lindsey Stevens , 3. Damien Johnston, 4. Lachie Piggot , 5. Matt Mackay , 6. Luke Campbell, 7. Luke Cullinane , 8, Nick Lumley, 9. Josh Holman, 10. Ed Keohane , 11. Sam Devlin , 12. James Field , 13. Scott Ferris , 14. Damon Anderson , 15. Gaston Gibernau
Northern Suburbs: 1. Will Hunting, 2. Mike Dowsett, 3. Ben Ryan, 4. Scott Stevens, 5. Ben Molloy, 6. Wildan Olley , 7. Cale Holmes, 8, Jack Booker, 9. Andrew Woods, 10. Josh Smith, 11. Mitch Kay, 12. Mike Grant , 13. Daniel Aguirre-Acevedo, 14. Kurt Penney, 15. Lachlan Rosengreen

Fourth Grade (Henderson Cup)
Eastern Suburbs: 1. Luke Wilson , 2. Henry Holden , 3. Pat Perone , 4. Beau Jones , 5. Guy Beever , 6. Callum McKenzie , 7. Alex Boronkay , 8, William Bigelow , 9. George Mallat , 10. Oliver Saunders , 11. Julian Attard , 12. Liam Corbishley, 13. Sam Norris , 14. Cam Lawrence , 15. Will Maddocks
Northern Suburbs: 1. James Knight, 2. Andrew Dovgan , 3. Willie Ahosivi, 4. Will Callanan, 5. Tom Williams , 6. Al Hall, 7. Ben Martin , 8, Ciaran MacWhite , 9. James Stokes, 10. Joe Jenkins , 11. Adam Jones, 12. Alec McSpadden, 13. Tom Burnett , 14. David Bond, 15. Daffyd Jones


Eastwood vs Penrith
First Grade (Shute Shield)
Eastwood: 1. Martin Plokstys, 2. Sam Needs, 3. Rob Lagudi, 4. George Kent, 5. James Neale, 6. Michael Kovacic, 7. Cohen Masson, 8, Joey Afualo, 9. Max Page, 10. Jai Ayoub, 11. Ben Shorter, 12. Blake Sutton, 13. Mike McDougall, 14. John Grant, 15. Jarome MacKenzie
Penrith: 1. Tevita Veikoso, 2. Fergus Mitra, 3. Monty Sopoaga, 4. Aquila Saukuru, 5. Tuitakau Kioa, 6. Jason Havea, 7. Paueli Halafihi, 8, Taunaola Kei, 9. Joseph Faoagali, 10. Laione Iosefa, 11. Niko Dalivusa, 12. Keti Puikala, 13. Sokowai Rokoqa, 14. Suni Fatialofa, 15. Joseph Tafili

Second Grade (Colin Caird Shield)
Eastwood: 1. Daniel Minto, 2. Ed Craig , 3. Dean Doumbos, 4. Jack Warfield , 5. Jackson Larkin, 6. Rhys Allen, 7. Dave Piukala, 8, Lachie Cannell, 9. Gerard McTaggart, 10. Ben James, 11. Brad Curtis, 12. Sione Fangia, 13. Tai Luani, 14. Nick O'Connor, 15. Johnathan Malo
Penrith: 1. Chris Tiatia, 2. Sam Siaki, 3. Emanuele Fuamata, 4. Doug Want , 5. Jake Banner, 6. Basilo Malili, 7. Adrain Doyle, 8, Benn Vai, 9. Hokulani Taupeamuhu, 10. David Isopa, 11. Manoa Rosolea, 12. Junior Leo, 13. Ieti Sutega, 14. Sam Tauiliili, 15. Viliame Namoamou

Third Grade (Henderson Shield)
Eastwood: 1. Joel Whitlock, 2. Luke Ferris, 3. Dave Fangaloka, 4. Josh Anderson, 5. Adam De Santis, 6. Paul Ng Shiu, 7. David Rose, 8, Nick Johnson, 9. Patrick O'Connor, 10. Wes Sefuiva, 11. Ben Cotton, 12. Tim Williams, 13. Jack Tourish, 14. Josh Nohra, 15. Jackson Bird
Penrith: 1. laurnece Sovala, 2. Jeff Pikuala, 3. Kevin Palavi Fiu, 4. Joe Neikere, 5. Tupea Matau, 6. Peter Taateo, 7. Samiuela Tuitupo, 8, Vai Sosaiete, 9. Leroy Tampa, 10. Jacob William Perry, 11. Luke wright, 12. Sharmz Masinalupe, 13. Etuale Salu, 14. Saia Fapuaiki, 15. Saiasi Vulingaunavou

Fourth Grade (Henderson Cup)
Eastwood: 1. Pat Ferris, 2. Myles Hunkin, 3. Pat Sanford, 4. Sam Frogley, 5. Adrian Wyper , 6. Zac Herron, 7. Nick Reid, 8, Josh Harris, 9. Jordan Gillespie, 10. Nick Tregoning, 11. Sam McCaffrey, 12. David Konstantopoulos, 13. Dave Sutton, 14. Mark Frost, 15. Jack Brooks
Penrith: 1. Paul Cummings, 2. Luke Warrick Smith, 3. Neil Nansen, 4. Jordan Mascurd, 5. Ben Rabaud, 6. Colin Cheong, 7. Sam Davetawwalli, 8, Shayde Aupouri, 9. Sami Sopoaga, 10. Timothy Bottomley, 11. James Thring, 12. Charlie Khan, 13. Takiika Tairi, 14. David Paulo, 15. Roy Jones


Gordon vs Manly
First Grade (Shute Shield)
Gordon: 1. Lefu Ioapo, 2. James Wilkinson, 3. John Latta, 4. Rui Wilson, 5. Ronni Scarano, 6. Jordon Goddard, 7. Jack Maguire, 8, Harry Rorke (C), 9. Matt Hayter, 10. Henry Carmichael, 11. Tom Carruthers, 12. Tui Tuisavasii, 13. Lucas Simkins, 14. Sam Mete, 15. Erik Moss
Manly: 1. Mitch Lewis, 2. James Hilterbrand (c), 3. Jerome Vaai, 4. Ryan Melrose, 5. Adrian Hall, 6. Harry Bergelin, 7. Ethan Uili, 8, Dan Alley, 9. Tim Donlan, 10. Sam Lane, 11. Joshua Turner, 12. Peter Gilmore, 13. Dennis Pili-Gaitau, 14. Richard Hooper, 15. Brendan Hartmann

Second Grade (Colin Caird Shield)
Gordon: 1. Tobias Guikaba, 2. Nick Olive, 3. Aritema Lulu, 4. Andrew Chapman, 5. Nick Meagher, 6. Cameron Del Moro, 7. Cameron Thorburn, 8, Luke Papworth, 9. Pat Curtin, 10. Alec Palmer, 11. Micheal Manners, 12. Bennet Leslie, 13. Alex Gregory, 14. Brandon Quinn, 15. Lachlan Mitchell
Manly: 1. Alefosio Tatola, 2. Dane Le Rougetel, 3. Chris Cocca, 4. Will Cocker, 5. Kava Utoikamanu, 6. Vinnie Baranyi, 7. Mitch Daniel (c), 8, Tuni Palau, 9. Scott Bradley, 10. Marshall Milroy, 11. Chris Yarrington, 12. Jaz Roberts, 13. Ryan Squires, 14. Sireli Tagicakibau, 15. Jack Reid

Third Grade (Henderson Shield)
Gordon: 1. Reuben McKellar, 2. Drew Young, 3. Tom Parish, 4. Grant Hutt, 5. Will Makeig, 6. Nick Feather, 7. Hamish Hall, 8, Luke Gardner, 9. Alex Barker, 10. Ben Tracy, 11. Paulia Balekana, 12. David Serukia, 13. Tevita Alipate, 14. Josh Mitchell, 15. Andrew Bligh
Manly: 1. Villi Vaka, 2. , 3. John Baranyi, 4. Kerry Simpson, 5. Jimmy Vail, 6. Josh Littlewood (c), 7. James Graham, 8, Brad Meaney, 9. Nick Smart, 10. Ben Rubio, 11. Jack Eades, 12. , 13. Harley Attwater, 14. Kiwi Kapene-Belcher, 15.

Fourth Grade (Henderson Cup)
Gordon: 1. Billy Naati, 2. Ace Naati, 3. JP Bae, 4. Seaton Humpreys, 5. Tom Buchanan, 6. Pat Sutton, 7. Scot Nicol, 8, Ash Goddard, 9. Oscar Woods, 10. James Fletcher, 11. Scott Purcell, 12. Will Whyman, 13. Dom Woodward, 14. Feleti Alipate, 15. Oliver Campbell
Manly: 1. Alex Watson, 2. Rohan Hedge, 3. Tom Mooney, 4. Saulu Serukeibau, 5. James Gourley, 6. Alex Kell, 7. Mark Watson, 8, Fraser Bursle, 9. Max Wood, 10. Brad Clarke, 11. Gabe Hills, 12. Anthony Bergelin (c), 13. Pete Squires, 14. Sullivan Jones, 15. Scott Clemmett


Parramatta vs West Harbour
First Grade (Shute Shield)
Parramatta: 1. David Lolohea, 2. Aaron Blacklock, 3. Nigel Vaifale, 4. Sevaro Domoni, 5. Senio Toleafoa, 6. Andrew Cox, 7. Pat Searson, 8, Tyrone Viiga, 9. Kaleb Rech, 10. Robbie Mate, 11. Trent Winterstein, 12. Perofeta Silva, 13. Robert Duff, 14. Luke Casey, 15. Tom Woods
West Harbour:

Second Grade (Colin Caird Shield)
Parramatta: 1. Brendan Crosilla, 2. Liu Taituave, 3. Sione Fonua, 4. Pat Tahaafe, 5. James Benton, 6. Riley Carter, 7. Adrian Musico, 8, Junior Taavili, 9. Liam Tully, 10. John Poe, 11. Niko Uele, 12. Moa Maliepo, 13. Johnny Yandall, 14. Josh Minhinnick, 15. Jason Roache
West Harbour:

Third Grade (Henderson Shield)
Parramatta: 1. Gerald Dzirtwe, 2. Mike Saofia, 3. Inia Qereqeretabua, 4. Sam Evalu, 5. Chris Pongi, 6. Jacob Delailoa, 7. Riley Jacobson, 8, Noa Tapa, 9. PJ Iosefa, 10. Cale Angeloni, 11. Ryan Goss, 12. Tui Fa'asisila, 13. Maene Tago, 14. Gabby Kolinisau, 15. Hayden Cole
West Harbour:

Fourth Grade (Henderson Cup)
Parramatta: 1. Vila Fangufangu, 2. Josh Whale, 3. Lui Sakaria, 4. Arana Rissetto, 5. Ryan Aniseko, 6. William Tuitupou, 7. Jake Richardson, 8, Jimmy Orake, 9. Brett Gillett, 10. Cj Rapinette, 11. Amini Drodrolagi, 12. Junior Buka, 13. Lucas Baxter, 14. Dylan Mario, 15. Mario Savona
West Harbour:
Sydney University vs Randwick
First Grade (Shute Shield)
Sydney University: 1. Tilse, Jeremy, 2. Jones, Jack, 3. Sandell, Matthew, 4. Skelton, William, 5. O'Regan, Rohan, 6. Halaifonua, Sioasi, 7. McCalman, Jackson, 8, Wainright, Jake, 9. Gordon, Jake, 10. Hughes, Benjamin, 11. Narracott, Matthew, 12. Carter, Thomas, 13. Stewart, Jim, 14. Tanginoa, Saia, 15. Roberts, Angus
Randwick: 1. Sonny Satuala, 2. Peter Nau, 3. Tristan Goodbody, 4. Will Munro, 5. Ned Hanigan, 6. Nick Kellaway, 7. Mark Baldwin, 8, Sam Croke, 9. Harry Boileau, 10. Andrew Deegan, 11. Jack Pennington, 12. Ben Starkey, 13. Brogan Roods, 14. Seamus Frost, 15. Andrew Kellaway

Second Grade (Colin Caird Shield)
Sydney University: 1. Sukkar, Jordan, 2. Moore, Declan, 3. Talakai, Christopher, 4. Coaldrake, Nicholas, 5. Hodge, Byron, 6. McIntosh, Callum, 7. Whiteley, Mitchell, 8, Frazer, Hugh, 9. Koerstz, Thomas, 10. Dunbar, Stuart, 11. Hood, Matthew, 12. King, Joshua, 13. Redden, Jack, 14. Yassmin, Christian, 15. Kagiassis, Christian
Randwick: 1. James Purcell, 2. Pat Hodgetts, 3. Henry Leslie, 4. Ed Kennedy, 5. Lewis Taie, 6. Brad Houlihan, 7. Jack Johnston, 8, Anthony Vasilis, 9. Andy Ball, 10. Nic Andrews, 11. Tom Coupland, 12. Sam Gerry-Burgess, 13. Toby Johnson, 14. Chris Taripo, 15. Lachlan Anderson

Third Grade (Henderson Shield)
Sydney University: 1. King, Alasdair, 2. Nutt, Stewart, 3. Talanoa, Sione, 4. Chapman, Jordan, 5. Blair, Jack, 6. Hunter, Andrew, 7. Goldie, James, 8, Stanford, Jack, 9. Merriman, Jock, 10. Macklin, William, 11. Tagituimua, Mesake, 12. Quinn, Sam, 13. Ingate, Chris, 14. Vieira, Dylan, 15. Williams, Richard
Randwick: 1. Tom Wallace, 2. Nick Koutsoukis, 3. Drew Fergurson, 4. Dave Parsons, 5. Ryan Powter, 6. Nick Kasperak, 7. Sam Connor, 8, Will Lalalofa, 9. Luke Rowntree, 10. Sean Hardy, 11. Charlie McKay, 12. Kuki Ma'afu, 13. Doug Brown, 14. Ned Robinson, 15. Tom Hiddleston

Fourth Grade (Henderson Cup)
Sydney University: 1. Bliss, Jack, 2. Messara, Elliot, 3. Vaoga, Samuel, 4. Boyce, Charles, 5. Gresham, Oliver, 6. Carolan, Benjmain, 7. Mullin, Malachy, 8, Mill, Stuart, 9. Draper, Richard, 10. L'Estrange, Edward, 11. Gorman, Elliot, 12. Palemene, Enos, 13. Nalesoni, Siaosi, 14. Cannon, Ben, 15. Mason, Cam
Randwick: 1. Arturas Rachimouas, 2. Tom Weber, 3. Al Kahua, 4. Jason Kurangi, 5. Lisi Fifita, 6. Tim Murray, 7. Luke Roughton, 8, Paris Cockinos, 9. Tony Luxford, 10. Tom Booth, 11. Lachlan Kennealy, 12. Andy Early, 13. Olle Depledge, 14. Alex Peterson, 15. Connor Davis


Warringah vs Southern Districts
First Grade (Shute Shield)
Warringah: 1. Tasi Tuituiohu, 2. Luke Holmes vc, 3. George Amosa, 4. Ben Adams , 5. Jack Tompkins, 6. John Mokofisi, 7. Sam Crompton, 8, Tim Poynting, 9. Mitch Hyde, 10. Hamish Angus c, 11. Harry Jones, 12. Rod Iona, 13. Michael Adams, 14. Seb Wileman, 15. Jamie Forbes
Southern Districts: 1. Matt Gibbon, 2. Brandon Paenga-Amosa, 3. Duncan Chubb, 4. Jake Douglas, 5. Angus Ryan, 6. Alex Perez, 7. Sean Doyle , 8, Marcus Carbone (c), 9. Waldo Wessels, 10. Mitch Walton, 11. Matt Teki, 12. Rohan Saifaloi, 13. Deny Godinet, 14. Luke Smart, 15. Chris Nay

Second Grade (Colin Caird Shield)
Warringah: 1. Rory O'Connor, 2. Robert Kelly c, 3. Jack Slack-Smith, 4. Jordan Reid, 5. Finlay Hillicks, 6. Jordan Fowles, 7. Tim Crowyn , 8, Adam Bate, 9. Callum Reid, 10. Matt Arnold, 11. Jack Sullivan, 12. Jordan Meredith, 13. Chris Arnold , 14. Mike Howard, 15. John Loseli
Southern Districts: 1. Conor Young, 2. Liam Dwyer, 3. Willie Maumalanga, 4. Grant Staples, 5. Max Prieto, 6. Ed Leaney, 7. Mitch Haworth, 8, Rahboni Vosayaco, 9. AJ Morris, 10. Jason Hofmeyr, 11. Sam Tabuatamata, 12. Peter Camilleri, 13. Angus McGrath, 14. Luke Mataka, 15. Damon Browne

Third Grade (Henderson Shield)
Warringah: 1. Roy Vucago, 2. Luke Preston, 3. Willy Taufa, 4. , 5. Tom Sheridan, 6. Harrison Selby, 7. Matt Wedlake, 8, Sam Reid, 9. Luke Vescio , 10. Dave Smerdon, 11. Matt Bate, 12. Willy Du Plessis, 13. Harry Suters, 14. Mac Entwistle, 15. Daniel Saggus
Southern Districts: 1. Sam Lindsay, 2. Damian Byrne , 3. Salesi Ma’umalanga, 4. Sam Boggs, 5. Andrew Wilson, 6. John Palmer, 7. Daniel Simpson, 8, Keto Neiufi, 9. Have Parata, 10. Bryant Hall, 11. Joel Smith, 12. Andrew Faddy, 13. Rob Buaserau, 14. Will Tokaduadua, 15. Tomas Merlot

Fourth Grade (Henderson Cup)
Warringah: 1. Ben Field, 2. Caleb O'Neill, 3. Ryan Trbojevich, 4. Jack Wheatley, 5. Toby Paten, 6. Nick Condon, 7. Pete Barrett, 8, Tim Daleki, 9. Calum Blyth, 10. Ethan Borula, 11. Pat Beck, 12. Michael Pomare, 13. Michael Ritchie, 14. Thibau Irrasou, 15. Will Sheehan
Southern Districts: 1. Jarrome Raru, 2. Cameron Adams, 3. Matagi Sa'u, 4. Pat Orth, 5. Aaron Gutteridge, 6. Brendan Tynan Davey, 7. Rob Smith, 8, Daniel Johnston, 9. James Wheelan, 10. Rob James, 11. Grant Isles, 12. Brendan Druce, 13. Vili Tabuatamana, 14. Riordan Bell, 15. Jared Elasi
 

Quick Hands

David Wilson (68)
Game going down to the bell. Randwick up23-19 and have been defending their own line for most of the last 20 minutes.

New Sydney Uni Football Ground looks an impressive facility.
 
Status
Not open for further replies.
Top