1. Welcome to the Green and Gold Rugby forums. As you can see we've upgraded the forums to new software. Your old logon details should work, just click the 'Login' button in the top right.

2018 NSW Junior Championships

Discussion in 'Schoolboy Rugby' started by BAR, Jun 7, 2018.

  1. Gary Owen III Syd Malcolm (24)

    Likes Received:
    342
    U15 Sydney Barbarians

    https://www.sjru.com.au/team-announcements/

    1. Livingston, McCartney - Eastwood
    2. Heyward, Blayne - Southern Districts
    3. Vula, Jodie - West Harbour
    4. Onslow, Lachlan - Gordon
    5. Coates, George - Norths
    6. Wilsenach, Sasha - Eastwood
    7. McCaffrey, John - Norths
    8. Galloway, Aidan - Gordon
    9. Morrison, Tom - Warringah
    10. Kafer, Ben - Gordon
    11. Comesky, Jack - Gordon
    12. Chan, Jonathan - Gordon
    13. Sikahele, Amone - Parramatta
    14. Barhaim, Adar - Randwick
    15. Tucker, Luke - Gordon
    16. Majarian, Sebastian - Norths
    17. Quinn, Lachlan - Norths
    18. Eden, Sam - Manly
    19. Painter, Liam - Manly
    20. Butler, Matthew - Gordon
    21. Sutherland, Murray - Manly
    22. Joslin, Aidan - Eastwood
    23. Furlong, Tom - Manly
    24. Lemoto, Quentin - Gordon

    HEAD COACH: Terry Cook 0498 030 435
    ASSISTANT COACH: Pat Callanan 0418 403 652
    MANAGER: Chad Quinn 0401 683 895

    All Players/Parents are asked to contact U15 BARBARIANS Manager Chad Quinn: chad.quinn@nab.com.au to receive full details of the program and also for you to provide full contact details.
    BAR likes this.
  2. Gary Owen III Syd Malcolm (24)

    Likes Received:
    342
    U15 Girls Sydney Squad

    https://www.sjru.com.au/team-announcements/

    1. Foyu-Moala, Joiful - Randwick
    2. Brett, Scarlet - Gordon
    3. Tausala, Kelesita - Blacktown
    4. Kellett, Amy - Blacktown
    5. McHugh, Fallon - Gordon
    6. Bullman, Ally - Forest
    7. Cameron, Hollie - Gordon
    8. Amiatu, Tyla - Blacktown
    9. Westaway, Bronti - Randwick
    10. Southwell, Jesse - Randwick
    11. Solofa, Nina - Blacktown
    12. Terita, Bienne - Randwick
    13. Tawhara, Teina - Randwick
    14. Koula, Betty - Randwick
    15. Cherrington, Rueben - Randwick
    16. Mauu, Naomi - Gordon
    17. Fono, Fiti - Western Raptors
    18. Aloisio, Novena - Western Raptors
    19. Sora, Madeleine - Norwest Bulls
    20. Piper, Alison - Gordon
    21. Tobin, Ella - Gordon
    22. McFadyen, Hannah - Gordon
    23. Osland, Ava - Gordon
    24. Verman, Zara - Gordon
    25. Winslade, Caitlin - Gordon
    26. Laufale, Hana - Wests
    27. Tohi-hiku, Cassey - Wests

    HEAD COACH: Craig Roberts 0402 297 260
    ASSISTANT COACH: Jake Osborne 0414 424 895
    MANAGER: Dion Epplett 0435 511 470

    All Players/Parents are asked to contact U15 Girls Manager Dion Epplett: e_debbie_dion@hotmail.com to receive full details of the program and also for you to provide full contact details.
  3. BAR Chris McKivat (8)

    Likes Received:
    83
    Thanks for the updates GO. Those U15 squads are strong combinations and will make for some great matches. Can't wait to see them line up.
  4. Gary Owen III Syd Malcolm (24)

    Likes Received:
    342
    U16 Metropolitan Northern Zone

    https://www.sjru.com.au/team-announcements/

    1. Montgomery, Conor - Gordon
    2. Maka, Thomas-Xavier - Gordon
    3. Aholelei, Aisea - Gordon
    4. Douglas, Tom - Manly
    5. Matangi, Tyreece - Gordon
    6. Longhi, Olivier - Gordon
    7. Wheals, Mitchell - Gordon
    8. Holakeituai, Tyrone - Manly
    9. Bowen, Kyle - Gordon
    10. Antico, Luca - Norths
    11. Enasio, Oskar - Gordon
    12. Mataele, Tony - Gordon
    13. Williams, Jerome - Gordon
    14. Helu, Aiden - Manly
    15. Cressey, Hamish - Gordon
    16. Dunning, Ben - Gordon
    17. St John, Timothy - Gordon
    18. Ma'u, Akemi - Manly
    19. Webster, George - Norths
    20. Mendel, Brynn - Gordon
    21. Noble, Alex - Gordon
    22. MacDonald, Mitchell - Gordon
    23. Dingley, Gregor - Gordon

    HEAD COACH: Steve Phipps 0476 808 499
    ASSISTANT COACH: Will Shirvington 0423 320 697
    MANAGER: Gavin Dingley 0419 130 206

    All Players/Parents are asked to contact U16 MNZ Manager Gavin Dingley: gavindingley@gmail.com to receive full details of the program and also for you to provide full contact details.
  5. Gary Owen III Syd Malcolm (24)

    Likes Received:
    342
    U16 Metropolitan Western Zone

    https://www.sjru.com.au/team-announcements/

    1. Gaitau, Joseph - Eastwood
    2. Males, Luke - Eastwood
    3. Brown, Adrian - Eastwood
    4. Stovold, Daniel - Eastwood
    5. Lagudi, Kurtis - Eastwood
    6. Rouse, Laidley - Eastwood
    7. Russell, Nicholas - Eastwood
    8. Vitanza, Joey - Eastwood
    9. Lutta, Ebrahim - Penrith
    10. Wells, Brock - Eastwood
    11. Brophy, Aiden - Eastwood
    12. Blackmore, Angus - Eastwood
    13. Jones, Liam - Eastwood
    14. Little, Oliver - Eastwood
    15. Dowling, Ben - Eastwood
    16. Ferguson, Rangi - Eastwood
    17. Waters, Jamie - Eastwood
    18. Falute, Miracle - Penrith
    19. Windebank, Ben - Eastwood
    20. Hicks, Harry - Penrith
    21. Shahla, Anthony - Eastwood
    22. Tuivati, Frank - Penrith
    23. Faletoese, Tepa - Penrith

    HEAD COACH: Wayne Afrika 0415 175 653
    ASSISTANT COACH:
    MANAGER: Tricia Waters 0401 438 915

    All Players/Parents are asked to contact U16 MWZ Manager Tricia Waters:tricia.waters@live.com.au to receive full details of the program and also for you to provide full contact details.
  6. Gary Owen III Syd Malcolm (24)

    Likes Received:
    342
    U16 Metropolitan Southern Zone

    https://www.sjru.com.au/team-announcements/

    1. Fahey, Angus - Sydney University
    2. Matenga, Stacey - Southern Districts
    3. Utiokamanu, Nuku - Sydney University
    4. Green, Mark - Sydney University
    5. Palmer, Curtis - Southern Districts
    6. Tamotu, Joshua - Southern Districts
    7. Ferguson, Oliver - Sydney University
    8. Kurucake, Aporsa - Sydney University
    9. Willoughby, Ky - Sydney University
    10. Volkman, Ronald - Sydney University
    11. Swann, Jordan - Sydney University
    12. Duncan, Hong - Sydney University
    13. Hema, Dylan - Southern Districts
    14. Ifopo, Nathaniel - Southern Districts
    15. Afoa, Tyler - Sydney University
    16. Pillmann, Brendan - Sydney University
    17. Ben, Blades - Southern Districts
    18. Heffernan, Elijah - Southern Districts
    19. Foley, Luke - Southern Districts
    20. Baker, Will - Sydney University
    21. Tompi, Liam - Sydney University
    22. Tamati, Vaiala - Sydney University
    23. Toevan, Toesami - Sydney University

    HEAD COACH: Mark Bernays 0401 050 337
    ASSISTANT COACH: Ross Bernays 0408 625 633
    MANAGER: Mike Green 0422 300 295

    All Players/Parents are asked to contact U16 MSZ Manager Mike Green: michaelallan.green@gmail.com to receive full details of the program and also for you to provide full contact details
  7. Gary Owen III Syd Malcolm (24)

    Likes Received:
    342
    U16 Sydney Barbarians

    https://www.sjru.com.au/team-announcements/

    1. Maclean, Oliver - Norths
    2. Denahy, Michael - Eastwood
    3. Ridal, Henri - Norths
    4. Vakai, Jai - Gordon
    5. Douglas, James - Norths
    6. Sproule, Edward - Manly
    7. Collins, Andrew - Gordon
    8. Janson, Harry - Norths
    9. Fynes-Clinton, Paul - Eastwood
    10. Tuliatu, Andrew - Penrith
    11. Read, Levi - Eastwood
    12. Easy, Tom - Gordon
    13. Gallacher, Benji - Manly
    14. Beatty, Alex - Norths
    15. Hyde, Henry - Norths
    16. Rogers, Aaron - Manly
    17. Latham, Simon - Norths
    18. Leaaetoa, Sione - Syd Uni
    19. Bernauer, Nicolas - Gordon
    20. Keyes-Ahern, Hunter - Southern Districts
    21. Garrett, Conor - Norths
    22. Sidgreaves, Thomas - Norths
    23. Apeesera, Isaiah - Gordon
    24. Burgess, Ethan - Gordon

    HEAD COACH: Nathan Kelly 0413 226 394
    ASSISTANT COACH: John Mitchell 0449 658 363
    MANAGER: Tim Ahern 0417 669 948

    All Players/Parents are asked to contact U16 Barbarians Manager Tim Ahern: timahern@bigpond.com to receive full details of the program and also for you to provide full contact details.
  8. Gary Owen III Syd Malcolm (24)

    Likes Received:
    342
    U17 Girls Sydney Squad

    https://www.sjru.com.au/team-announcements/

    1. Te Atihu, Paris - Blacktown
    2. Fasavalu-Faamausilli, Tiana - Wests
    3. Sheridan, Louise - Forest
    4. Rigney, Mia - Gordon
    5. Tobin, Sofie - Gordon
    6. Coghill, Ashleigh - Gordon
    7. Swan, Mareva - Burraneer
    8. Pohiva, Faliki - Blacktown
    9. Hifo, Haylee - Parramatta
    10. Duck, Piper - Gordon
    11. Ryan, Frankie - Randwick
    12. Fidow, Penina - Gordon
    13. Gardinia, Faalogo - Wests
    14. Young, Caitlin - Gordon
    15. Cooper, Mackenzie - Gordon
    16. Murphy, Kaea - Wests
    17. Tokabobo, Adi Melaia - Wests
    18. Hynes, Jasmine - Burraneer
    19. Boyce, Raven -Jodeci - Wests
    20. Cooper, Grace - Burraneer
    21. Tohi-Hiku, Ana - Wests
    22. Hifo, Haylee - Parramatta
    23. Hynes, Tia - Randwick
    24. Tanan, Myah - Parramatta
    25. Toatoa, Teagan - Blacktown
    26. Enright, Mia - Randwick
    27. Harrison, Prasana - Gordon
    28. Stracey, Madeline - Forest
    29. Herberstein, Lilly - Gordon
    30. Fasavalu-Faamausilli, Rysh'e - Wests
    31. Tieman, Emily - Wests
    32. Fong, Aiesha - Burraneer
    33. Mose, Rebecca - Wests
    34. Soakai, Vita - Blacktown
    35. Loxton, Mackenzie - Blacktown
    36. Colaivalu, Rachel - Blacktown
    37. Lewis, Jasmine - Gordon
    38. Grace, Charlize - Gordon
    39. Schmidt, Jimone - Gordon
    40. Goldman, Charlotte - Gordon

    HEAD COACH:Kieran Tobin 0448 614 413
    ASSISTANT COACH: Chris Cooper 0418 588 822
    MANAGER: Yvette Stening 0414 941 212

    U17 GIRLS TRAIN-ON SQUAD
    All Players/Parents are asked to contact U17s Girls Manager Yvette Stening: yvettestening@yahoo.com.au to receive full details of the program and also for you to provide full
    contact details.
  9. Gary Owen III Syd Malcolm (24)

    Likes Received:
    342
    NSWJRU Regionals will be held at Boronia Park, Hunters Hill this weekend 7th/8th Jul

    These are selection trials for the Sydney and NSW Country teams in the U14, U15 and U16 ages.

    Good luck to all the players involved.

    Remember - This is a selection tournament - Winning Coach get the most players selected in Sydney or NSW Country teams. ;)

    2018 Regionals Final.PNG

    Attached Files:

    BAR likes this.
  10. BAR Chris McKivat (8)

    Likes Received:
    83
    Can't wait to see some great rugby this weekend GO. I am fully expecting Terry Cook to be the winning coach, but my perspective may not be entirely free from bias.
  11. axel Sydney Middleton (9)

    Likes Received:
    58
    Good luck to the big fella BAR, and to all the boys.
    BAR likes this.
  12. Gary Owen III Syd Malcolm (24)

    Likes Received:
    342
    NSWJRU Regionals results from both Days - some fantastic running rugby on show as the players put on a show for the Sydney selectors and associated spectators. Tournament felt the closest it has been in years with all teams very competitive.

    Good luck in selections lads - teams should be named in next few days (after the usual U16 horse trading).. U16 Sydney will go on to contest the NSW Invitational with NSW Country and 2 teams from NSW Schools. Others will meet at Sydney vs Country at Tamworth in early Aug, which will include the U16 Presidents XV taking on NSW Country. So if you miss out on Sydney in U16s there is still a chance you could get picked up in the NSWJRU Presidents XV. :)

    Regioanls day 1.jpg Regionals day 2.jpg
  13. Come on ref Allen Oxlade (6)

    Likes Received:
    27
  14. Gary Owen III Syd Malcolm (24)

    Likes Received:
    342
    Sydney Teams to take on NSW Country in Tamworth on 5th Aug

    Sydney U14 final.PNG Sydney U15 final.PNG Sydney U17 girls final.PNG
  15. Gary Owen III Syd Malcolm (24)

    Likes Received:
    342
    Sydney U16 Team to take on NSW Country & NSW Schools (x2) at the NSW Invitational on Jul 21st / 22nd at Narrabeen.

    Sydney U16 final.PNG
  16. Gary Owen III Syd Malcolm (24)

    Likes Received:
    342
  17. Gary Owen III Syd Malcolm (24)

    Likes Received:
    342
    U16 NSWJRU Presidents XV has been named to play NSW Country U16 on 5th Aug in Tamworth.

    The team has been selected from any players in club rugby and in true Barbarian format includes players from both club, district and higher representative teams.

    **Note four more players will be added to the squad following the U16 NSW Invitational and selections for the NSW U16 teams for the Nationals.

    NSWJRU U16 Pres XV.png
  18. BAR Chris McKivat (8)

    Likes Received:
    83
  19. Ruckedknee Stan Wickham (3)

    Likes Received:
    11
  20. Gary Owen III Syd Malcolm (24)

    Likes Received:
    342
    No truth at all. State Champs is still an important part of the Club Rep pathway.

    The Academy model covers both school and club players all the way thru to the Australian Schools & U18s team.
    Schools and Clubs really only crossover in the U16 and U18 ages anyway. All other ages there are pathways thru club Rep rugby - where the State Champs are vitally important..

    The U16s have a tournament (NSW Invitational) where NSW Schools I & II play Sydney Juniors and Country Juniors for spots in the 2 x NSW teams to contest the U16 Nationals.

    The U18s have the schools pathway where CAS, GPS, CHS, CCC, ISA & AECIS all play trials where 2 x NSW Schools U18s sides are selected. (ASRU is still running a schools nationals the week after the GEN BLUE's first camp). The Club Rep pathway has Sydney U18s and NSW Country U18s pathways which then compete for spots in the NSWJRU U18s. Both the 2 x NSW Schools teams and the NSWJRU U18s will effectively make up the GEN BLUE Academy (plus maybe some players from Combined States etc). From here the NSW Academy will play against ACT & QLD (WA and Vic play separate games) and they will select the final Australian Schools & U18s side from these mataches.

Share This Page