• Welcome to the Green and Gold Rugby forums. As you can see we've upgraded the forums to new software. Your old logon details should work, just click the 'Login' button in the top right.

WA Fortescue Premier Grade 2022

ForceFan

Desmond Connor (43)
Results for Round 11 - 25 June:
Nedlands 38:14 Palmyra (Stan replay)
Southern Lions 42:45 Cottesloe (RugbyWa Community YouTube replay)
UWA 30:35 Associates
Kalamunda 31:24 Wanneroo
Perth Bayswater 58:7 Rockingham
ARKs 43:52 Joondalup
Wests Scarborough - Bye

Top 8/TOW
Palmyra and Associates losing touch with the top 6.
 

Attachments

  • Top 8 Round 11.jpg
    Top 8 Round 11.jpg
    74.9 KB · Views: 80
  • 290804031_2333744653469140_4003981523268574707_n.jpg
    290804031_2333744653469140_4003981523268574707_n.jpg
    558.6 KB · Views: 47
Last edited:

ForceFan

Desmond Connor (43)
2 July - Wallaby Test Bye

Results for Round 12 - 9 July:

Cottesloe 10:10 Nedlands
Kalamunda 42:7 Rockingham (RugbyWa community on YouTube )
Wests Scarborough 3:26 Palmyra
Southern Lions 13:33 Associates
Perth Bayswater 45:0 Joondalup
ARKs 7:73 UWA
Wanneroo - Bye

Palmyra and Associates both had wins.

Top 8/RugbyWA TOW
 
Last edited:

ForceFan

Desmond Connor (43)
Round 13 will determine the Top 6.
Only the current top 3 teams (UWA, Nedlands and Perth Bayswater appear assured).
Other 3 positions depend upon winners and extent of wins/losses.
Let's hope it's better weather than this week.

Results for Round 13 - 16 July:
Wanneroo 33:34 Wests Scarborough (Stan replay) (Impressive last play try to Wests with 1 player down)
Palmyra 59:14 Kalamunda (RugbyWa community on YouTube)
Cottesloe 36:41 Perth Bayswater
Joondalup 46:32 Southern Lions
Rockingham 12:38 Nedlands
Associates 61:10 ARKs
UWA - Bye

Top 6 - FMG Premier Grade Div 1 & FMG Prem Grade Div 2/RugbyWA TOW
 

Attachments

  • FMG Prem Grade Div 1.jpg
    FMG Prem Grade Div 1.jpg
    59.2 KB · Views: 26
  • FMG Prem Grade Div 2.jpg
    FMG Prem Grade Div 2.jpg
    43 KB · Views: 27
  • Rnd 13 TOW.jpg
    Rnd 13 TOW.jpg
    503.5 KB · Views: 38
Last edited:

ForceFan

Desmond Connor (43)

RugbyWA FMG Premier Grade Competition Update

At the conclusion of Round 13's fixture, the FMG Premier Grade Competition will split.
The top 6 teams will continue to play in the FMG Premier Grade Division 1, while the latter seven teams will continue to play in the FMG Premier Grade Division 2 (formerly known as Championship).

Read more.............
 

ForceFan

Desmond Connor (43)
Results for Round 14 - 23 July:
Very wet, windy day providing some good rugby.

FMG Premier - Div 1
Associates 26:21 Cottesloe - Battle of Broome Street (Stan replay)
(Associates: Jayden Lynch; Cottesloe: Angus Wagner, Ollie Callan, Jordan Williams)
UWA 8:32 Wests Scarborough
(UWA: Harry Lloyd, Reece Tapine; Wests Scarb: Grason Makara)
Nedlands 10:13 Perth Bayswater
(Nedlands: Josh Mongard, Ryan McCauley, Luke Callan; PB: Jake Strachan, Reesjan Pasitoa)

Note: WF &WF Academy Players have been redistributed to top 6 clubs.

FMG Premier - Div 2
Southern Lions 20:10 Rockingham
Wanneroo 51:5 ARKs (RugbyWa Community YouTube replay)
Palmyra 29:14 Kalamunda
Joondalup (5) - Bye

Tables/TOW
 

Attachments

  • FMG Div 1.png
    FMG Div 1.png
    121.8 KB · Views: 27
  • FMG Div 2.png
    FMG Div 2.png
    138.5 KB · Views: 30
  • Round 14 - TOW.jpg
    Round 14 - TOW.jpg
    107.9 KB · Views: 32
Last edited:

ForceFan

Desmond Connor (43)
Results for Round 15 - 30 July:

FMG Premier - Div 1

Perth Bayswater 26:27 UWA (Stan replay)
(PB: Issak Fines-Leleiwasa, Jake Strachan)
Associates 40:22 Nedlands
(Associates: Jayden Lynch., Tim Anstee, Ian Prior; Nedlands: Josh Mongard, Luke Callan)
Wests Scarborough 28:21 Cottesloe
(Wests: Connor Seve, Grason Makara; Cottesloe: Angus Wagner, Ollie Callan)

Note: WF &WF Academy Players have been redistributed to top 6 clubs.

FMG Premier - Div 2
Southern Lions 23:22 Kalamunda (RugbyWa community YouTube)
Joondalup 19:29 Rockingham
Palmyra 109:8 ARKs
Wanneroo (2) - Bye
 

Attachments

  • FMG Div 1_Rnd 15.jpg
    FMG Div 1_Rnd 15.jpg
    59.3 KB · Views: 29
  • FMG Div2-Rnd15.jpg
    FMG Div2-Rnd15.jpg
    67.5 KB · Views: 22
  • Rnd 15 TOW.jpg
    Rnd 15 TOW.jpg
    534.5 KB · Views: 26
Last edited:

ForceFan

Desmond Connor (43)
Results for Round 16 - 6 August:

FMG Premier - Div 1

Perth Bayswater 20:34 Wests Scarborough
(PB: Jake Strachan; Wests: Grason Makara, Connor Seve)
UWA 41:19 Associates
(UWA: ??; Soaks: Jayden Lynch, Tim Anstee)
Nedlands 25:26 Cottesloe (Stan replay)
(Nedlands: Josh Mongard, Ryan McCauley, Luke Callan)

FMG Premier - Div 2
Wanneroo 13:40 Palmyra
Kalamunda 40:27 Joondalup (RugbyWa community on YouTube)
ARKs 7:72 Southern Lions
Rockingham (6) - Bye
 

Attachments

  • FMG Premier Div 1 R16.jpg
    FMG Premier Div 1 R16.jpg
    60.7 KB · Views: 21
  • FMG Div 2.jpg
    FMG Div 2.jpg
    68.8 KB · Views: 23
  • RugbyWA TOW Rnd16.jpg
    RugbyWA TOW Rnd16.jpg
    103 KB · Views: 23
Last edited:

D-Box

Dave Cowper (27)
Results for Round 15 - 30 July:

FMG Premier - Div 1

Perth Bayswater 26:27 UWA (Stan replay)
(PB: Issak Fines-Leleiwasa, Jake Strachan)
Associates 40:22 Nedlands
(Associates: Jayden Lynch; Nedlands: Josh Mongard, Luke Callan)
Wests Scarborough 28:21 Cottesloe
(Wests: Connor Seve, Grason Makara; Cottesloe: Angus Wagner, Ollie Callan)

Note: WF &WF Academy Players have been redistributed to top 6 clubs.

FMG Premier - Div 2
Southern Lions 23:22 Kalamunda (RugbyWa community YouTube)
Joondalup 19:29 Rockingham
Palmyra 109:8 ARKs
Wanneroo (2) - Bye
Anstee and Prior also played for Soaks
 

ForceFan

Desmond Connor (43)
Results for 13 August:

FMG Premier - Div 1 - Round 17

UWA 39:24 Nedlands (Stan replay)
(UWA: Harry Lloyd, Reece Tapine; Neds: Josh Mongard, Ryan McCauley, Luke Callan)
Wests Scarborough 38:19 Associates
(WS: Connor Seve, Grason Makara; Soaks: Jayden Lynch, Siosifa Amone, Ian Prior, Bayley Kuenzle)
Cottesloe 29:17 Perth Bayswater
(Cott: Jorden Williams, Angus Wagner; PB: Isaak Fines Leleiwasa)

FMG Premier - Div 2 - Round 4
Wanneroo 20:15 Southern Lions
Kalamunda 36:0 Rockingham
ARKs 17:12 Joondalup (RugbyWa Community replay on YouTube)
Palmyra - Bye
 

Attachments

  • FMG Div 1 Rnd 17.jpg
    FMG Div 1 Rnd 17.jpg
    58.3 KB · Views: 23
  • FMG - Div 2_Rnd 4.jpg
    FMG - Div 2_Rnd 4.jpg
    67.6 KB · Views: 24
  • TOW Rnd 17.jpg
    TOW Rnd 17.jpg
    108.6 KB · Views: 17
Last edited:

ForceFan

Desmond Connor (43)
Results for 20 August:

FMG Premier - Div 1 - Round 18

Nedlands 26:27 Wests Scarborough
(Neds: Ryan McCauley, Luke Callan,Josh Mongard; Wests: Jason Makara, Connor Seve)
Perth Bayswater 23:14 Associates (Stan replay)
(PB: Isaak Fines Leleiwasa; Soaks: Sifa Amone)
Cottesloe 19:20 UWA
( UWA: Harrison Lloyd, Reece Tapine, )

Cottesloe and Associates missed out on the Finals.


FMG Premier - Div 2 - Round 5
Southern Lions 10:44 Palmyra
Joondalup 27:47 Wanneroo (RugbyWa community on YouTube)
Rockingham 48:10 ARKs
Kalamunda - Bye
 

Attachments

  • FMG Premier Div 1 Rnd 18.JPG
    FMG Premier Div 1 Rnd 18.JPG
    59.7 KB · Views: 22
  • FMG Prem Div 2 Rnd 5.JPG
    FMG Prem Div 2 Rnd 5.JPG
    65.5 KB · Views: 22
  • RugbyWA TOW Rnd 18.jpg
    RugbyWA TOW Rnd 18.jpg
    103.6 KB · Views: 17
Last edited:

ForceFan

Desmond Connor (43)
Results for 27 August:

FMG Premier - Div 1

Recovery week before Finals

FMG Premier - Div 2 - Round 6
Palmyra 17:14 Joondalup
Rockingham 5:24 Wanneroo (RugbyWa community YouTube)
ARKs 5:96 Kalamunda
Southern Lions - Bye
 

Attachments

  • FMG Premier Div 2 Rnd 6.jpg
    FMG Premier Div 2 Rnd 6.jpg
    66.8 KB · Views: 16
Last edited:
Top